Sbory dobrovolných hasičů v naší obci.
Vydáno: před 13 lety | Autor: Antonín Jirůšek | Kategorie: Housko
Komentáře: 0× | Počet přečtení: 22513×
V sobotu odpoledne jsem si vyšel na procházku a stavil se na chvíli na oslavě "Sboru dobrovolných Hasičů v Housku." Máte-li zájem, tak se podívejte na moji cestu a krátce na oslavu.
Sbory dobrovolných hasičů.
Dřívějších dobách, kdy stavení byla povětšině kryta dochem, kolem stavení malé kůlničky na dřevo , u menších domků také na uskladnění sena pro kozu a to vše na malém prostranství a domky byly hned vedle sebe, většinou v řadě. Topilo se dřevem, někdy na otevřeném ohni a svítilo loučemi. Takže to vše bylo velmi nebezpečné pro vznik požáru. Těch bývalo hodně.Ten se potom rychle rozšiřoval a nadělal veliké škody. Obecní zastupitelstva se postupně rozhodovala o koupení stříkačky a pokud se tak stalo, tak se v obcích zakládali dobrovolní hasiči. V naší republice bylo již zřízeno zemské ústředí, jehož přímými členy byly tehdy sbory hasičské. Dobrovolné sbory měly své stanovy, které musely být ústředím potvrzeny. V tehdejším Molenburku byla zakoupena stříkačka v srpnu roku 1892 a přihlásilo se 29 mužů ke službě jako dobrovolní hasiči. Stanovy byly potvrzeny 18.11 1892. Náčelníkem byl až do roku 1897 František Tenora.
Občané v Housku trochu váhali, ale před sto léty také založili sbor dobrovolných hasičů a jak vidíte podle založení, tak dnes slaví 100 let. Chtěl bych jen krátce z jejich historie připomenout, že měli "Ochotnické divadlo Sboru dobrovolných hasičů" od 1922. Zpočátku hráli pohádky, později např. Kráska ze Šumavy. Po 1925 Staří blázni, Vojnarka, Paní revírníková a její Tóny, Pomněnky, Člověk bestie, Lešetínský kovář, Pytlák Martin, operety Děti naší revoluce, Andulka šafářova...............
Připojené soubory
- 1139.pps [pps, 6 MB]
Komentáře (0)